Minimalizmus ako životný štýl

Minimalizmus ako životný štýl

Konzumný spôsob života sa prehnal celým svetom. Máme plno vecí, nepotrebné oblečenie v skriniach, niekoľko párov topánok a najnovšiu techniku. „menej je niekedy viac“ a práve protikladom tohto prepchatého štýlu je minimalizmus.

stoličky
 
Na zamyslenie….
 
Určite stále skladujete niečo, nejaké oblečenie, ktoré je buď malé, alebo veľké v nádeji, že veď raz určite do toho schudnem a oblečiem si to. Móda sa neustále mení a staré veci, ktoré ste si minimálne sezónu neobliekli, už neoblečiete. Preč s nimi! Darujte ich, ak je vám to ľúto vyhodiť.
Samozrejme netýka sa to len oblečenia. Plné pivnici hlúposti. Poobzerajte sa okolo seba a zistíte koľko zbytočností je vo vašej domácnosti. Zaberá to nie len priestor.
 
Vytriediť čo nepotrebujeme je niekedy naozaj ťažké. Veď predsa všetko sa môže raz ešte zísť. V prípade oblečenia- ak ste ho nemali na sebe viac ako rok- preč sním. Veci ako kozmetika- koľko už sú po dátume exspirácie? Koľko krémov ste nepoužili? Nepoužívate- preč s nimi. A čo kuchyňa? Rôzne dózy, tégliky, staré hrnce, pokazené spotrebiče – do koša.
 
Minimalizmus je aj spôsob, ako si chrániť planétu a životné prostredie. Musíme sa vrátiť k jednoduchosti, aby sme sa nezbláznili a naše potomstvo malo čo dýchať a kde žiť.
Samotný pojem evokuje predstavu čistého jednoduchého priestoru, s jednoduchými tvarmi a jemnými farbami. Všetko pôsobí uhladene a jednotne. Nič nie je navyše.

notebook
 
Kde je hranica medzi konzumom a minimalizmom?
 
Minimalista je človek ,ktorý si uvedomí, že materiálne veci mu prinášajú stále menej potešenia a začína mu prekážať prebytok vecí v domácnosti. Konzum je zase, keď len berieme a spotrebúvame, aj napriek tomu, že to nepotrebujeme.
 
Stačí si uvedomiť, ako málo potrebujeme k tomu, aby sme sa mali dobre. Človek sa musí naučiť byť sebestačnejší, nájde si alternatívy a potom vie tieto skúsenosti preniesť do moderného života.