Obľúbené tradičné pochúťky

Obľúbené tradičné pochúťky

HORALKY

Dnes veľmi obľúbené horalky, ktoré začali vyrábať Pečivárne Sereď- v roku 1965. Sú to legendárne Horalky. Na obale mali vtedy ešte kvety horca, podľa ktorých získali meno. Jedinečné boli vďaka arašidovej náplni a obvodovému namáčaniu. Aj keď niektoré „napodobeniny“ tohto produktu medzitým vyrábajú i Česi,  svoj domov má stále v Seredi, kde Seditu zastrešila spoločnosť I. D. C. Holding.

minerálka

MINERÁLKY
Minerálne vody v sklených fľašiach poznal za socializmu každý. V tej oblasti pôsobili najmä dva podniky – Západoslovenské a Východoslovenské žriedla, ktoré plnili napríklad minerálky Santovka, Slatina, Fatra, Budišská, Maštínska, Baldovská, Salvatorka či Cígeľka. Väčšina z nich sa predáva do dnešných čias a stále patria medzi najobľúbenejšie a najkvalitnejšie minerálne vody.

SUCHÁ SALÁMA NITRAN
Túto salámu dnes vyrába už kdekto, len v mieste jej rodiska nik. S jej výrobou sa začalo v roku 1978 v Nitre na kvalitných technológiách dovezených zo západného Nemecka. Za socializmu bol chutný Nitran nesmierne populárny, hoci na pultoch mäsiarstiev pre veľký dopyt často chýbala dopyt po ňom stále rastie.

FRANCÚZSKA VRECÚŠKOVÁ POLIEVKA
Je prvou polievkou tohto druhu v bývalom Československu. Vznikla v roku 1971 vo vývojovom oddelení prievidzského závodu Carpathia, kde sa vyrába dodnes. Má veľký úspech a stále patrí k najobľúbenejším polievkam u nás, podobne ako gulášová a ďalšie vrecúškové polievky, ktoré sa zrodili ešte v 70. rokoch minulého storočia.

sušenky

DEVA
Čokoládová tyčinka s obrázkom dievčatka v červenej bodkovanej šatke je na trhu už od roku 1951. Pôvodne sa volala Milena, no po rozpade federácie si tento názov ponechali Česi. Cukrovinky z podniku Deva v Trebišove boli za socializmu populárne nielen u nás, ale vyvážali sa aj do ZSSR, USA, Kanady či Austrálie. Od roku 2013 vlastní značku Deva slovenská firma ChocoSuc Partner.

Obľúbené tradičné pochúťky
4.1 (82.86%)7