Prečo sú polykarbonátové prilby jedny z najodolnejších

Prečo sú polykarbonátové prilby jedny z najodolnejších

Prilby na motorku Eres Racing sa vyrábajú prevažne z dvoch materiálov. Tým absolútne najodolnejším, je nepochybne karbón, ktorý sa nazýva aj ako uhlíkové vlákna. My sa však pozrieme na druhý najčastejšie používaný materiál, a to na polykarbonát. Z neho sa totiž vyrábajú prilby, ktoré by sme mohli zaradiť do lepšej strednej kategórie.

Muž v čiernej koženej bunde a nohaviciach, s modrou prilbou na hlave ide na motorke.jpg
 
Polykarbonát je, v podstate, plast. Nie je to však hocaký plast, ale extrémne pevný plast. Z tohto materiálu sa vyrábajú napríklad altánky,  priehľadné strechy alebo tlmiče hluku, ktoré môžete vidieť okolo diaľnic a rýchlostných ciest. Tento materiál je takmer nerozbitný. To platí najmä v prípadoch, kedy je použitý jedným z vyššie spomínaných spôsobov. Platí to však čiastočne aj pri prilbách. Škrupina z PC je extrémne odolná voči nárazu, a to aj vo vyššej rýchlosti. Nepochybným plusom je taktiež nehorľavosť. Pri prípadnej autonehode, kedy dôjde aj k požiaru, ide naozaj  o veľmi potrebnú vlastnosť.
 
Prilby z PC majú aj ďalšiu výhodu. Ich životnosť je pomerne dlhá. Tento materiál je totiž extrémne odolný voči UV žiareniu a iným vonkajším vplyvom. Preto je priam nemožné, aby došlo k pomalému praskaniu škrupiny prilby alebo jej inému poškodeniu.
 
Ďalšou vecou, ktorá je pri prilbách na motorku extrémne dôležitá, je aj ich odolnosť voči tlaku a mechanickému poškodenie, ku ktorému môže dôjsť aj mimo havárie. Hovoríme napríklad o odrazenom kamienku z cesty alebo v horších prípadoch, nepríjemnému stretu s vtákom. Aj v tomto prípade spĺňa PC naozaj vysoké požiadavky.

motocykli ide cez prechod pre chodcov na ceste.jpg
 
Na koniec je však potrebné uviesť, že aj keď tento materiál patrí medzi naozaj pevné a odolné, nie je tým najlepším, čo môžete svojej hlave dopriať. Spomínaný karbón, je nepochybne lepším variantom . Stojí viac, no na bezpečnosti sa neoplatí šetriť.