Vybrať si dom alebo byt?

Vybrať si dom alebo byt?

Dom
Vlastniť dom je pre mnohých ľudí snom. Bývať v dome predstavuje veľa výhod- väčšie súkromie, krásny dvor kde sa deti môžu vyšantiť a záhradu kde sa dá príjemne posedieť, grilovať a samozrejme aj niečo vypestovať. Dvor si možno upraviť podľa vlastných predstáv – či už túžite po bazéne, záhradnom altánku, krbe alebo obrovskej trampolíne, všetko si môžete zabezpečiť, keď máte vlastný dvor.
Samozrejme dom vyhovuje viac aj domácim miláčikom ak nejakých máte psa či mačku. Dom je výhodou aj pre tých ľudí, ktorí si chcú chovať zvieratá ktoré im zabezpečia výrobky ako napríklad sliepky, ktoré znášajú vajíčka. V prípade domu sú ich možnosti väčšie.

architektura

Nevýhodou však určite je viac práce. Dom je jednoducho náročnejší na údržbu ako byt. Musíte sa starať nielen o interiér ale aj o exteriér – teda dvor a záhradu. Kosenie a udržiavanie trávnika, obrábanie záhradky, strihanie stromov a rôzne sezónne práce v záhrade vás neminú. Ak sa niečo pokazí, ste to vy, kto si musí zabezpečiť opravu. Výmena okien, zateplenie domu, oprava strechy a iné práce sú len a len na vás (respektíve vy si musíte zabezpečiť vykonanie týchto prác).

Byt
Veľa rodín žije v bytoch a sú s takýmto spôsobom bývania spokojní. Byt má niekoľko výhod oproti domu. Jednou z hlavných výhod je cenová dostupnosť bytu. Postaviť alebo kúpiť rodinný dom je o dosť drahšie, ako kúpiť nejaký byt. Preto sa aj veľa mladých ľudí rozhodne radšej pre túto možnosť.

Byt si nevyžaduje až tak veľa práce- stačí si poupratovať a udržiavať interiér, keď máte službu, umyť schody, prípadne vykonať nejaké iné nenáročné práce. Na opravu strechy, zateplenie bytovky a podobné úkony sa spravidla obyvatelia skladajú, čiže vás to v konečnom dôsledku vyjde opäť lacnejšie, ako v prípade rovnakých úkonov na dome. Vy si nemusíte robiť starosti so zháňaním firmy na opravu týchto vecí a ak sa niečo pokazí vo vašom byte, takisto to zvyčajne vyrieši domovník.

město

Byt je teda ideálny pre tých, ktorí žijú uponáhľaným a pohodlným životom. Problémom však pri živote v bytoch býva neraz nedostatok súkromia. V bytovke ste obkolesení inými rodinami a musíte dodržiavať isté pravidlá, aby ste ich. Keď niekto prerába byt, budete nútení počúvať búchanie a vŕtanie celé dni. Budete svedkom manželských hádok, pretože hluk cez steny bytoviek prejde pomerne ľahko. Taktiež vás bude možno neraz rušiť hlasná hudba a podobné veci. Veľa, samozrejme, závisí od toho, akých máte susedov. V každom prípade v byte to so súkromím nie je príliš ružové.

Vybrať si dom alebo byt?
3.8 (76%)5